Nápaditý svatební pomocník

Nejoblíbenější svatební tradice a zvyky, které nemohou na vaší svatbě chybět!

Nejoblíbenější svatební tradice a zvyky, které nemohou na vaší svatbě chybět!

Oblíbené svatební zvyky a tradice

V průběhu času se na svatbách vytvořila velká hromada zvyků a tradic, které dovedou příjemně okořenit svatební zábavu. Některé jsou více známé, jiné méně. Málokterá svatba se však bez nich obejde, tak se na ně pojďme podívat a něco si o nich povědět.
Tradice a zvyky se uplatňují už v průběhu plánování svatby. Prvním krásným zvykem je zasnoubení – žádost o ruku, kdy snoubenka obdrží zásnubní prsten od snoubence. Snoubenec jí tento prsten navlékne na prsteníček levé ruky poté, co od ní uslyší „ano“ jako souhlas se svatbou, resp. manželstvím. Někdy si snoubenci darují prsteny vzájemně, ale to je spíše výjimkou.
V průběhu svatebního dne je zvykem zařadit do svatební zábavy více svatebních zvyků. Tradiční únos nevěsty nebo házení kyticí či nasazení chomoutu si se svatbou spojí nejspíš každý. Pojďme se však blíže podívat i na ostatní zvyky a inspirovat se pro vaši svatbu.

Svatební oznámení

První svatební vlaštovkou oznamující příchod svatby je rozesílání nebo rozvážení svatebních oznámení. Svatební oznámení mohou svatebním hostům napovědět v jakém stylu a barvách se bude svatba konat, případně v rámci dalších přiložených svatebních tiskovin se mohou svatebčané dozvědět více o organizaci svatby a přáních nevěsty a ženicha ohledně svatebního dne.
Na maloměstě nebo na vesnici převládá osobní doručování svatebních oznámení nevěstou a ženichem či někým z rodiny a je tradicí přidat k němu košíček či krabičku svatebních koláčků a dalšího drobného svatebního cukroví.

Rozlučka se svobodou

Někdo ji má, někdo ne. Někteří snoubenci ji slaví společně, jiní v pojetí dámské a pánské jízdy. Každopádně je v dnešní době rozlučka spjata s posledním užitím si dnů za svobodna než nastoupí manželské povinnosti. Snoubenci se tak často díky připravené zábavě od jejich spoluúčastníků rozlučky nevyhnou bujarým oslavám plným alkoholu a aktivitám symbolizujícím svobodný život bez závazků. Zatímco dámy často preferují wellness pobyty zakončené tancem na discotéce, muži obvykle preferují návštěvu baru nebo čundr.

Zvyky začínají typickým svatebním oblečením

Bílé svatební šaty

Věc, kterou začne většina nevěst promýšlet jako první. Jelikož mají podtrhnout nevěstin svatební vzhled, většina si na jejich výběru dává velmi záležet. Tradiční bílá barva svatebních šatů je symbolem čistoty a nevinnosti. V dnešní době však bílou barvu doplnila i krémová nebo slonová kost, která lépe zdůrazní krásu světlejším typům nevěst. Odvážnější nevěsty se nebojí zařadit do svého svatebního outfitu i barevný prvek buď v detailu nebo na celých šatech.
Jste -li nevěsta, zpozorněte! Podle pověry nevěsta, která by si svatební šaty šila sama, si tím prý zašívá cestu ke štěstí. Proto se tomu pro jistotu vyhněte.
Dále platí pověra, že ženich by neměl nevěstu spatřit ve svatebních šatech dříve než při obřadu. Pokud ji spatří dříve, přináší to prý smůlu.

Svatební závoj

Dříve závoj sloužil podle tradic k odehnání zlých duchů, kteří mohou do nevěsty ústy nebo nosem vstoupit. Dnes jde o módní doplněk, který utají do poslední chvíle vzhled, pokud jej má přetažený přes obličej.

Kravatu ne motýlka

Jak je typický závoj u nevěsty, tak je typická kravata u ženicha. Pokud by si vzal ženich motýlka, mohl by nevěstě uletět na zálety, alespoň tak se to podle tradice říká. Tento svatební zvyk je v souvislosti s dřevěnými motýlky na přírodních svatbách v dnešní době často nedodržen. Jestli i toto přispívá k vysoké rozvodovosti v Čechách, těžko říct 🙂

50 tipů na píseň vhodnou pro první novomanželský tanec

Jaké pocity máte, když se řekne první novomanželský tanec? Těšíte se nebo z něj máte tak trochu obavy? Pomůžeme Vám najít tu pravou píseň, která Vás provede tanečním parketem přesně tak, jak jste si to vysnili. Tak neváhejte a začtěte se do našich tipů a přijměte naše cenné rady z praxe!

Číst článek

Svatební podvazek

Podvazek má z hlediska zvyků více využití. Nevíte, co byste měla zvolit jako „něco modrého“, co má mít na sobě dle tradice nevěsta v den svatby? Podvazek je ideální volbou, jelikož pod šaty není vidět. Dále je častou svatební zábavou dražení podvazku. Účastní se jí nezadaní mládenci. Komu se podaří podvazek vydražit, brzy se ožení.

Svatební zvyky ve svatební den

Svatební kolona aut

Na obřad přijíždí ženich jako první a podle tradice nevěsta až úplně jako poslední. Všichni jistě známe, jak svatební kolona hlasitě troubí, aby na sebe upozornila. Zatímco dříve se hlukem odehnávali zlí duchové, dnes je spíše radostným upozorněným na významnou životní událost snoubenců.

Spatření svatební kytice

Svatební kytici by nevěsta měla vidět až ve svatební den, když ji ženich donese.

Tradiční svatební vývazky

Svatební hosté bývají tradičně označeni připnutím vývazku při přijetí na svatbu. Nejobvyklejší jsou vývazky z myrty zdobené tenkou bílou stužkou. V současnosti se při tvorbě vývazků prosadil kreativní přístup, proto není výjimkou mít vývazky jutové, krajkové nebo i formou potištěné placky/odznáčku se jmény novomanželů a datem svatby.

Plamen svíčky předpoví charakter manželství

Intenzita a barva svíčky zapálené během svatebního obřadu naznačuje podle tradice průběh manželství. Klidný plamen se rovná klidnému manželství. Mihotavý neposedný plamínek pak naznačuje bouřlivé manželství.

Nasazení snubních prstenů

Jednou ze základních zvyků na svatbě je výměna snubních prstenů. Tato výměna symbolizuje zpečetění svazku manželského – slib, že jsou si vyvolení a že spolu chtějí strávit zbytek života.

Družičky a družbové

Družičky jsou neprovdané dívky a v mužském podání družbové – hoši (zpravidla v dětském věku). Družičky obléknou ve svatební den bílé šaty jako nevěsta, aby ochránily nevěstu tím, že zlí duchové tak nerozpoznají, která z děvčat je nevěsta.

Nevěsta má mít ve svatební den něco nového, starého, půjčeného, darovaného a modrého

Pokud splní nevěsta výše uvedený výčet, přinese jí to do manželství štěstí. Zatímco nová věc by měla být vzpomínkovým předmětem na svatbu a vstup do nového života, stará věc slouží pro rozloučení se starým životem před vstupem do jeho nové etapy. Něco půjčeného má přinést do manželství štěstí, mohou to být šaty, boty, bižuterie apod.. Něco modrého pak symbolizuje čistotu a věrnost. Darovaná věc je pak upomínkovým předmětem na svatbu.

Tradiční svatební zvyklosti

Výkupné za nevěstu

Přátelé nevěsty a ženicha zatarasí cestu na obřad různými překážkami nebo dají ženichovi vtipný zábavný úkol. Posléze co ženich zaplatí za nevěstu výkupné nebo splní stanovený úkol, jsou tyto překážky odstraněny a může dojít ke svatebnímu obřadu.

Zatahování

Do cesty nevěstě a ženichovi se napne provaz na který se připevní různé předměty symbolizující mladistvé hříchy (vypitá lahev, oblečení, fotografie, okvětní lístky apod…). K zajištění průchodu musí ženich vykoupit tyto mladistvé hříchy u jeho přátel např. láhví alkoholu.
Házení okvětních lístků na cestě k oltáři
Hojné potomstvo má novomanželům zabezpečit cesta posetá okvětními lístky. Lístky jsou symbolem plodnosti.

Házení rýže

Házení rýže je velice oblíbená tradice, která má vnést do manželství hojnost finanční a také trochu štěstí. Manželé odcházející uličkou svatebčanů z obřadu jsou přítomnými zasypáváni rýží. Kromě rýže můžete použít i jiná semínka, případně bublifuky.

TIP PRO VÁS!

Bublifuky volte speciální, které nedělají na oblečení fleky. Dejte pozor na svatební šaty, na kterých obyčejný bublifuk může zanechat „mastný“ flek, který nejde odstranit.
Nedoporučujeme nahrazovat rýži umělými konfetami či jinými plastovými či papírovými kuličkami, jelikož tyto mohou být pro ptactvo a jiné volně žijící živočichy životu nebezpečné! Někde je jejich použití výslovně zakázané, proto si zjistěte své možnosti přímo na vašem svatebním místě.

Vězeňská koule na noze ženicha

Ženichovi kamarádi připevní ke kotníku ženicha těžkou kouli připnutou na zámek. Koule je symbolem mladistvých hříchů, ze kterých se ženich potřebuje vykoupit, aby se tohoto pouta zbavil. K osvobození ženicha dochází za lahev vína nebo tvrdého alkoholu. Pokud ženich nemá nic, čím by se mohl vykoupit, nevěsta dostane pilku na železo, aby ho zachránila…

Nasazení chomoutu ženichovi

Koňský chomout symbolizuje svázání manželství. Tato docela vtipná symbolická tradice předesílá konec vybírání nastávající manželky a vyjadřuje symbolicky oddání se ženicha pouze novomanželce. Nevěsta naopak získává vtipně bič, aby bylo jasné, kdo bude v manželství velet.

Únos nevěsty

Ženichovi přátelé nevěstu v nestřežené chvíli odvedou – unesou. Obvykle ji dopraví do blízkého restauračního zařízení. Ženich se následně vydává nevěstu hledat. Až ji najde, což občas není úplně jednoduché, jako výkupné musí zaplatit kamarádům útratu v restauraci, kde je nevěsta ukrytá.
Pokud chcete tuto tradici zrealizovat, je vhodné o uvědomit někoho z přítomných na svatbě, že nevěsta je unášena (nejlépe svatební koordinátorku s detaily o únosu), aby nedošlo k příliš dlouhému pátrání po nevěstě a naboural se tím nevhodně svatební harmonogram.

Přípitek – přednost slivovici nebo vodě?

Novomanželům se nalijí do jedné skleničky voda a do druhé skleničky slivovice. Skleničky se jim podají a čeká se na jejich reakci. Projdou tak společně „zkouškou alkoholem“. Traduje se, že alkohol si svého příznivce vždycky najde. Nastává zábavný moment, když ten, na koho vyšla voda se začne shánět po alkoholu s tvrzením, že nic neměl.

Vypouštění svatebních holubů

Holub s holubicí představují symbol věrnosti pro novomanžele , jelikož jsou celoživotní partneři. Holoubci jsou v průběhu svatby symbolicky vypuštěni. Holubi používaní k tomuto účelu jsou vytrénovaní, aby doletěli kam mají, takže není třeba se o ně obávat.

RADA PRO VÁS!

Tuto tradici lze využít od dubna do listopadu. To je vhodné počasí pro bezpečné vypouštění. V zimě by se holoubci mohli stát obětí dravců, proto se nevypouští. Dravci totiž trpí v zimním období nedostatkem potravy.

Házení svatební kyticí

Dívka, která chytí svatební kytici hozenou nevěstou se do roka a do dne stane další nevěstou, alespoň tak se traduje. Nevěsta shromáždí neprovdané dívky, otočí se k nim zády a hodí naslepo kytici za sebe. Neprovdaná dívka, která kytici ukořistí, se může těšit na blízkou vlastní svatbu.

TIP PRO VÁS!

Chcete si svatební kytici uchovat na památku třeba sušenou? Nechte si uvázat ještě jednu „házecí“ kytici. Tato náhradní kytice nemusí být kopií té vaší opravdové, jde tu hlavně o symboliku.

Svatba v moderním minimalistickém stylu! Jak se Vám líbí?

Máte rádi věci kolem vás nejvíc v momentě, kdy už nejde nic navíc ubrat? Preferujete jednoduché nadčasové linie, elegantní střihy šatů bez zbytečných ozdob? Líbily se vám překvapivě jednoduché šaty, jaké měla na svatbě Meghan Markle, když si brala prince Harryho? Potom se začtěte do našeho článku, kde najdete bohatou obrázkovou inspiraci, jak taková minimalistická svatba může vypadat!

Číst článek

Vybírání peněz do střevíčku

Střevíček je možné buď nechat kolovat, aby do něj každý mohl něco přispět novomanželům nebo se do něj vkládá „platba“ za tanec s nevěstou. Někdo tuto tradici provádí tak, že pověří někoho z hostů, aby se střevíčkem všechny hosty obešel.

Zvyky na svatební hostině

Pečení svatebních koláčků

Nechce-li nevěsta zažít v manželství nouzi, koláčky by si nikdy neměla péct sama.

Rozbití talíře

Před či při vstupu na hostinu se svatebčanům podá přípitek a pak obsluha „nechtěně“ upustí na zem talíř, který se rozbije. Tento velmi oblíbený zvyk se provádí při příchodu svatebčanů na místo svatební hostiny. Úkolem novomanželů je nepořádek uklidit. Kdo se chopí úklidu, bude tuto činnost vykonávat i v manželství. Střepy znamenají štěstí a spolupráce při jejich uklízení ukazuje na budoucí spolupráci v manželství. Pár střepů si schovejte pro štěstí.

TIP PRO VÁS!

„Oblečte“ si smetáček s lopatkou pomocí stužek a krajky „do svatebního“. Můžete ho polepit či popsat i jmény novomanželů a datem svatby.
Svatební přípitek
Otec nevěsty je ten, komu náleží zahájení a řeč u svatebního přípitku. Novomanželé však mohou tímto úkolem pověřit i jednoho ze svědků.

TIP PRO VÁS!

Proslov ať pronese svědek, jehož proslov bývá osobnější a méně formální než ten tatínkův. Není nad osobní zážitky blízkého přítele, který může do proslovu vnést zábavnou formou, nicméně citlivě, perličky z vašeho přátelství a v dobrém smyslu pobavit Vaše svatební hosty.

Svatební polévka

Novomanželé dostanou veliký bryndák, aby se předešlo nehodě a čeká je nelehký úkol, který má prověřit jejich trpělivost a schopnost spolupráce v manželství. Nakrmit děravou lžící svůj protějšek není snadné. Tuto tradici je možné vidět na většině svateb.

TIP PRO VÁS!

Zdá se Vám bryndák z restaurace příliš obyčejný? Kupte si nebo vyrobte originální bryndák pro dva s vašimi jmény a datem svatby. Můžete si ho následně schovat na památku a použít ho v budoucnu při opakování manželského slibu.

Krájení svatebního dortu

První zakrojení do svatebního dortu patří nevěstě a ženichovi. Nevěsta ukrojí první kousek pro ženicha a ženich pro nevěstu. Po tomto zakrojení obvykle další porcování dortu přebírá obsluha z místa konání svatební hostiny. Krájení svatebního dortu symbolizuje vzájemné dělení v manželství a společnou pomoc. Kdo má na noži ruku nahoře, ten bude mít v manželství navrch. Další porce po těch pro nevěstu se ženichem by měli směřovat k mamince ženicha a nevěsty, potom tatínkovi ženicha a pak nevěsty a dále svědkům. Další pořadí je obvykle postupně podle toho, jak jsou hosté usazeni u svatební tabule.

Mohlo by vás zajímat:



%d blogerům se to líbí: